2017 – Kolonica 17 – 26 júl

Účastníci

NameSurnameAffiliationTask
BartłomiejDębskiJagiellonian University1
AdamJędrychowskiMKTPNiS1
StanislavSavastruOdessa Richelieu Lyceum1
JakubSzyndlerMKTPNiS1
DmytroTvardovskyiOdessa Richelieu Lyceum1
GrzegorzSękMOA Niepołomice2
TomášMedulkaVihorlatská hvezdáreň2
KarolinaHałysYouth Astronomical Observatory in Niepolomice2
KarolinaJarosikMOA2
KlaudiaZiębaLubomir Observatory2
MarcinCikałaLubomir Observatory3
KaterynaAndrychOdessa Mechnikov National University3
VadymPovorinOdessa Mechnikov National University3
PavolDubovskýVihorlatská hvezdáreň4
JozefLeškoSK4
JurajDankoGymnázium Snina4
VladyslavaMarsakovaOdessa Mechnikov National University5
YelyzavetaAndrychOdessa school N 865
IgorKudzejVihorlatská hvezdáreň6
MatúšKamenecSK6

Správa

Astrostáž organizovala Vihorlatská hvezdáreň s podporou Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove. Spoluorganizátormi boli Podduklianske osvetové stredisko vo Svidníku, gmina Wisniowa, Slovenský zväz astronómov, Prírodovedecká fakulta UPJŠ v Košiciach, Neinvestičný fond Teleskop. Podujatie sa konalo v dňoch 17. až 26. júla 2017. Stretla sa tu pestrá skupina ľudí zo Slovenska, Poľska a Ukrajiny, ktorých spoločným záujmom sú premenné hviezdy. Medzi 20 účastníkmi boli profesionálni astronómovia, študenti astronómie, ale aj amatérski astronómovia a členovia astronomických krúžkov zo stredných škôl.

Od roku 2011 je náplňou astrostáže Variable riešenie výskumných úloh, ktoré si účastníci vyberú z ponúknutého zoznamu. Tento formát bol mierne pozmenený. Bola posilnená úloha techhnikov, ktorí majú zabezpečiť výskumníkom pozorovací materiál. Výskumné úlohy boli prevne priviazané ku konkrétnym ďalekohľadom. Observatórium na Kolonicokm sedle poskytlo pre účely astrostáže 6 ďalekohľadov, na ktorých sa riešilo 6 výskumných úloh. Okrem toho sa využili aj dva súkromné prístroje samotných účastníkov. Ďalekohľady boli naozaj plne využité. Z deviatich nocí trvania astrostáže sa pozorovalo počas siedmych. Skutočne dobré počasie bolo len počas štyroch nocí, ale honba za dátami hnala účastníkov využiť aj krátkodobé vyjasnenia. Pozorovanie a spracovanie zabralo veľa času. Na teoretické vyhodnotenie ho nezostalo veľa. Napriek tomu bola úroveň záverečných prezentácií jednotlivých tímov vysoká. Samotné prezentácie sú prístupné na webovej stránke hvezdárne. Podrobnosti o plnení jednotlivých zadaní sú zhrnuté v nižšie uvedenej tabuľke.

Na astrostáži Variable je zvykom udeľovať cenu Jindřicha Šilhánovu za príkladný prístup k pozorovaniu premenných hviezd. Nebolo ľahké vybrať jedného laureáta. Nakoniec bol ocenený Dmytro Tvardovskyi, študent lýcea v Odesse. Organizátori ocenili hlavne pokrok a osobnostný rast, ktorý zaznamenal od poslednej účasti na Variable v roku 2015.

RNDr. Igor Kudzej, CSc.

riaditeľ Vihorlatskej hvezdárne v Humennom