2018 – Stuposiany 9 – 18 júl

Účastníci

NameSurnameAffiliationTask
MateuszWindakMOAastrofoto
TomášMedulkaVHEBs
MatúšKamenecVHHADS
KarolinaJarosikMOAPulsating
AdamJedrychowskiMOAPulsating
GrzegorzSekMOAPulsating + Sun
StanislavSavastruOdessaSuperhumps
DmytroTvardovskyiOdessaSuperhumps
PavolDubovskýVHSuperhumps
SofiiaKreminskaOdessaVisual
TaisiiaShakunOdessaVisual
VladyslavaMarsakovaOdessaVisual
VeronikaDubovskáVH
IgorKudzejVH

Správa

Astrostáž organizovala Vihorlatská hvezdáreň s podporou Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove. Spoluorganizátormi boli Slovenský zväz astronómov, Prírodovedecká fakulta UPJŠ v Košiciach, Neinvestičný fond Teleskop, Podduklianske osvetové stredisko vo Svidníku, gmina Wisniowa. Podujatie sa konalo v dňoch 09. až 18. júla 2018. Za lokalitu astrostáže bola tento rok zvolená školská mládežnícka ubytovňa v obci Stuposiany uprostred Parku hviezdneho neba Biesczady v Poľsku. Skupina mladých pozorovateľov premenných hviezd zo Slovenska, Poľska a Ukrajiny mala v úmysle vyskúšať pozorovacie podmienky v mieste, kde prakticky neexistuje svetelné znečistenie. Presvedčili sa, že svetelné znečistenie je naozaj minimálne, obloha vykazuje len prírodný jas. Ukázala sa však len počas troch nocí. Zvyšok astrostáže bol charakterizovaný vlhkým a oblačným počasím.

Pozorovanie premenných hviezd však už dávno nie je len nočné pozorovanie cez ďalekohľad. Viac času zaberie výber pozorovacieho programu, technická príprava pozorovania a následné spracovanie a analýza dát. Práve týmto činnostiam sa mohli účastníci Variable 2018 do sýta venovať. Po formálnej stránke je náplňou astrostáže riešenie výskumných úloh, ktoré si účastníci vyberú z ponúknutého zoznamu. Zo šiestich ponúknutých sa účastníci zaoberali riešením piatich. Záverečný deň patril prezentovaniu výsledkov vo forme krátkych prednášok.

Na astrostáži Variable je zvykom udeľovať cenu Jindřicha Šilhána za príkladný prístup k pozorovaniu premenných hviezd. Ocenený bol Mateusz Windak z Mládežníckeho astronomického observatória v Niepolomicach. Mateusz sa venuje hlavne astrofotografii. Ale na astrostáži okrem množstva pekných obrázkov, urobil aj fotometriu trpasličej planéty Pluto.

Keďže astrostáž bola viac teoretická ako praktická, bol priestor aj na teoretické prednášky. Niesli sa v duchu medzinárodnej spolupráce. Ukrajinská skupina dostal na vlastnú žiadosť prednášku o transformovaní fotometrických dát do štandardného systému. Na oplátku poľská časť účastníkov bola školená o používaní softwéru MCV pri spracovaní fotometrických dát. Navzájom sa účastníci poinformovali o existencii združení pozorovateľov premenných hviezd v ich krajinách. Pavol Dubovský dodal veľmi aktuálne informácie o spoločnom stretnutí AAVSO (Americká asociácia pozorovateľov premenných hviezd) a BAA (Britská astronomická spoločnosť) vo Veľkej Británii, z ktorého sa práve vrátil. RNDr. Igor Kudzej, CSc., pre všetkých hovoril o akréčnych procesoch v tesných dvojhviezdach. Hlavné teoretické príspevky boli dve prednášky pracovníkov Vihorlatskej hvezdárne. Tomáš Medulka hovoril na tému „Čo robiť, keď objavíte novú premennú hviezdu“ a Pavol Dubovský mal prehľadový referát o „Superhumpoch kataklizmatických premenných hviezd“.

Počas astrostáže sa uskutočnilo aj niekoľko spoznávacích výletov k zaujímavostiam Biesczadského kraja. Samozrejme patrila k nim aj návšteva astroturistického zariadenia Pavla Ďuriša v obci Dwernik. Účastnici astrostáže si prezreli infraštruktúru pozorovateľne a boli pohostení klobáskami aj vegetariánskym guľášom. Keď sa zvečerilo vybrali sa na horu Otryt, kde sa pri chate Sociologa nachádza malá astronomická pozorovateľňa s ďalekohľadom s priemerom 40 cm na Dobsonovej montáži s navádzaním GoTo. Hviezdy sa však na chvíľu ukázali až po zostupe dolu do Dwernika. Vtedy sa zrodila aj spoločná fotografia účastníkov astrostáže na pozadí Mliečnej cesty.

RNDr. Igor Kudzej, CSc.

riaditeľ Vihorlatskej hvezdárne v Humennom